Środki ochrony roślin, powszechnie zwane pestycydami, to preparaty, których najważniejszym zadaniem jest ochrona różnorodnych gatunków roślin uprawnych przed szkodnikami, takimi jak insekty, grzyby czy chwasty. Substancje te pomagają również regulować rozwój upraw, dbać o ich kondycję i zdrowie, a także pozbywać się niechcianych roślin z ogrodu, sadu czy pola.
Środki ochrony roślin występują pod bardzo wieloma postaciami (m.in. insektycydy, herbicydy, fungicydy). Różny bywa też sposób ich działania. Preparat najczęściej rozprowadza się na danej roślinie – tak, aby substancja mogła przeniknąć do tkanek, a następnie przeniosła się po wszystkich elementach. Środki ochrony roślin muszą więc dotrzeć do każdej części rośliny – zarówno do jej pędów czy kwiatów, jak i liści, łodyg oraz korzeni.
Zawarte w preparacie substancje są na tyle silne, że przedostają się do organizmów szkodników atakujących uprawę. Środki ochrony roślin mogą działać na nie w sposób bezpośredni lub pośredni. Efektem jest uszkodzony organizm wroga, osłabiony chwast czy wyeliminowany grzyb.