Co to jest i jak działa glifosat?

Co to jest i jak działa glifosat?
Azallo marca 02, 2020 0 Komentarz

Co to jest i jak działa glifosat?

Glifosat jest nieselektywnym herbicydem, wyprodukowanym przez firmę Monsanto w latach siedemdziesiątych XX wieku. Ma niezwykle szerokie spektrum działania i nieograniczone wręcz możliwości niszczenia roślin zielonych. Jest najczęściej stosowanym herbicydem na świecie, zawartym w około 90 środkach chemicznych pod różnymi nazwami handlowymi. Firma Monsanto wyprodukowała go pod nazwą Roundup i ten środek jest najpopularniejszy. Wszystkie te produkty oprócz glifosatu zawierają różne inne składniki, pozwalające glifosatowi na łatwiejsze wnikanie w głąb roślin.

Zastosowanie glifosatu

Ze względu na dość szybkie i skuteczne działanie jest glifosat najczęściej używanym przez rolników herbicydem do likwidacji chwastów. Działa przede wszystkim na jednoroczne i dwuletnie trawy i rośliny dwuliścienne. Zniszczy praktycznie wszystkie chwasty. W zasadzie oprze mu się jedynie skrzyp. Oprócz tego, że jest środkiem idealnym do odchwaszczania wielkich powierzchni, sprawdza się również do usuwania chwastów z kostki brukowej czy ze szpar chodnikowych. Stosowany często na ugorach, które mają zmienić się w trawniki, sady czy ogrody. Dopuszczany jest do usuwania roślin ze zbiorników wodnych ale pod warunkiem, że nie są to zbiorniki wody pitnej. Masowo stosuje się go do oczyszczania z roślin torów kolejowych.

Działanie glifosatu

Po oprysku glifosat wnika w zielone części roślin a następnie przemieszcza się w roślinie wraz z wodą oraz asymilantami do każdej komórki dostając się do korzeni, cebul, kłączy, rozłogów czy bulw. Roślina zaczyna sukcesywnie obumierać, gdyż zahamowana zostaje aktywność enzymu EPSP, a to z kolei hamuje syntezę aminokwasów aromatycznych w roślinach a są one niezbędne roślinom by wzrastały.

Drugim mechanizmem działania jest hamowanie fotosyntezy, gdyż glifosat ogranicza działanie tkanki asymilującej dwutlenek węgla. W konsekwencji ogranicza dostępność wody do tkanek w roślinie. I tę metodę jego działania wykorzystuje się nie tylko w celu niszczenia chwastów ale również do dosuszania zbiorów zboża i rzepaku.

Szkodliwy czy nie?

Na temat szkodliwości czy też nieszkodliwości glifosatu pisze się od lat. Oczywiście zdania są diametralnie różne. Od roku 2014 dyskusje te przybrały na intensywności a walka z glifosatem jest coraz bardziej zacięta. Jedne ośrodki badawcze publikują badania, że glifosat szkodliwy nie jest, inne, że jest prawdopodobnie rakotwórczy. W roku 2016 ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa a także WHO uznało, że glifosat jest dla ludzi bezpieczny, pod warunkiem nie przekraczania dawki 2 g/kg masy ciała.

Ale ta analiza spotkała się z powszechną krytyką, gdyż zwrócono uwagę na konflikt interesów. Albowiem przewodniczący obrad otrzymał wcześniej dotację od firmy Monsanto na prowadzony przez siebie instytut. Natomiast w roku 2017 Europejska Agencja Chemikaliów podtrzymała swoją opinię, że glifosat silnie uszkadza oczy i zagraża organizmom wodnym. Ale w tym miejscu dodała również, że nie ma przekonujących dowodów by można było glifosat zakwalifikować jako środek zagrażający reprodukcji.

Effect 24H alternatywą dla glifosatu

Zanim naukowcy ustalą z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, że Roundup i wszystkie inne produkty zawierające glifosat nie są szkodliwe, warto już dziś samemu zadbać o wyeliminowanie tych substancji, choć na małą skalę z najbliższego otoczenia. I zastąpić herbicyd totalny chemiczny, herbicydem totalnym w 100% naturalnym.

Effect 24h, bo o nim tu mowa, to najmłodsze dziecko przemysłu produkującego środki ochrony roślin. Preparat pochodzenia roślinnego, całkowicie naturalny, wyprodukowany na bazie niezwykle mocno skoncentrowanych wyciągów z roślin. A konkretnie jest związkiem z grupy kwasów karboksylowych. Substancją czynną w Effect 24h jest kwas nanonowy (pelargonowy). Jest środkiem nieselektywnym, dlatego nie można stosować go tam, gdzie chwasty rosną wśród upraw czy traw. Działa kontaktowo na części zielone roślin nie uszkadzając tych zdrewniałych. To pozwala stosować go bez obaw w sadach, winnicach czy szkółkach. Jego niebywałą zaletą jest to, że już po 24 godzinach od zastosowania można już zrywać i jeść owoce bez obawy, że ich spożycie zaszkodzi zdrowiu.

Effect 24h jest również niezrównany w walce z mchem. Już po kilku godzinach widać, że skutecznie się go pozbędzie z miejsc, w których go być nie powinno. Jeśli za domem jest kawałek nieużytku, który można przeznaczyć na trawnik czy też pod uprawy to Effect 24h ciągu doby w zasadzie oczyści ten terem i można będzie bez obaw siać i sadzić.

Zachwaszczone ścieżki, podjazdy, kostka brukowa czy chodnik? Wystarczy zastosować Effect 24h. Nie dość, że w 24 godziny unicestwi chwasty, to teren ten będzie bezpieczny dla dzieci czy zwierząt. Raz użyty Effect 24h stanie się niezastąpionym sprzymierzeńcem w walce z chwastami.

Zostaw komentarz

WITAMY W NASZYM SKLEPIE OGRODNICZYM

Czy wiesz, że w naszym asortymencie znadjduje się kilka tysięcy produktów?

Zaloguj przez Facebook

WITAMY W NASZYM SKLEPIE OGRODNICZYM

Czy wiesz, że w naszym asortymencie znadjduje się kilka tysięcy produktów?

Zarejestruj przez Facebook

WITAMY W NASZYM SKLEPIE OGRODNICZYM

Czy wiesz, że w naszym asortymencie znadjduje się kilka tysięcy produktów?

Wpisz email podany przy rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zmiany hasła.