Ekologiczny środek na chwasty bez glifosatu? To możliwe!

Ekologiczny środek na chwasty bez glifosatu? To możliwe!
Azallo lutego 19, 2020 0 Komentarz

Ekologiczny środek na chwasty bez glifosatu? To możliwe!

Czym jest GLIFOSAT?

Jest związkiem chemicznym, organicznym z grupy fosfynianów. Jego właściwością jest hamowanie działania jednego z kluczowych enzymów syntazy EPSPS. Jest głównym składnikiem wielu herbicydów totalnych, przede wszystkim Roundupu. Środek ten na rynek wprowadziła grupa Monsanto na początku lat siedemdziesiątych poprzedniego wieku. Obecnie jest składnikiem wielu innych nieselektywnych herbicydów totalnych dostępnych na polskim rynku: Kosmik 360 SL, Glifocyd 360 SL czy Taifun 360 SL. Oprócz niego środki ochrony roślin zawierają również substancje, które ułatwiają przenikanie Glifosatu przez błony komórkowe.

Zastosowanie GLIFOSATU

Wszystkie środki mające w swym składzie glifosat powodują całkowite zamieranie większości roślin. Skuteczne, szybkie w działaniu i proste w użyciu stały się narzędziem do zwalczania niemal wszystkich chwastów. Stosuje się je do likwidacji ugorów, zwalcza chwasty przy torach kolejowych, odchwaszcza uprawy sadownicze. Stosuje się do oczyszczania ścieżek i chodników gdyż szybko działa. Tyle, że niszczy również wszelkie inne rośliny, przenika do wód gruntowych a będąc środkiem niebiodegradowalnym zaczyna być częstym gościem w ludzkim i zwierzęcym menu. Rośliny modyfikowane genetycznie zawierają gen kodujący syntazę EPSPS. Dla tych upraw Glifosat stał się środkiem selektywnym. Masowo opryskuje się takie uprawy, gdyż preparat ten niszczy chwasty ale np. taką kukurydzę czy soję modyfikowaną genetycznie już nie.

Skutki nadużywania Glifosatu

Wiele lat twierdzono, że Glifosat nie wykazuje szkodliwości działania na otoczenie. Wskazywano, że substancje towarzyszące są bardziej toksyczne. Jednak badania z roku 2013 pokazały, że stał się on integralną częścią ludzkiego organizmu. Wyodrębniony został z moczu większości przebadanych Europejczyków. Polacy są niestety w samej czołówce „nosicieli”. W roku 2018 przebadano natomiast wszystkich europarlamentarzystów. Nie znalazł się ani jeden, który by tego herbicydu w sobie nie nosił. A stężenie średnie było 17-krotnie wyższe nic maksymalnie dopuszczone. Różne ośrodki naukowe różnie Glifosat klasyfikują. Jedni naukowcy twierdzą, że szkodliwy nie jest. Inni, że jest rakotwórczy. Generalnie uznano, że nie jest szkodliwy dla ssaków (w tym ludzi) w dawkach mniejszych niż 2 g/kg masy ciała. Także zgody co do jego szkodliwości czy też nieszkodliwości nie ma.

Naturalna odpowiedź na Glifosat

Gdy coraz więcej i głośniej mówi się o szkodliwości Glifosatu warto jest rozejrzeć się za produktem, co do którego naturalnego pochodzenia wątpliwości nie ma. Herbicyd totalny 100% naturalny? Owszem – Effect 24H. Skuteczny i szybki w działaniu a przy tym pochodzenia roślinnego - kwas pelargonowy (nanonowy), który jest składnikiem otrzymywanego z pelargonii olejku eterycznego. Wyciągi roślinne są tak silnie skoncentrowane, że Effect 24H skutecznie eliminuje większość chwastów. Jest środkiem kontaktowym działającym na zielone części roślin. Dzięki temu, że nie uszkadza części zdrewniałych i jest idealnym środkiem do zwalczania zbędnych traw i innych chwastów w winnicach i sadach. Effect 24H sprawdzi się również idealnie przy usuwaniu niepożądanych roślin na ścieżkach, chodnikach czy podjazdach.

Najszybszy efekt uzyskuje się, robiąc oprysk bezpośrednio na rośliny z samego rana w słoneczny, ciepły i suchy dzień – słońce wydatnie przyspieszy działanie preparatu. Wieczorem będzie już widać pierwsze efekty. Po dwóch dniach po chwastach nie będzie śladu. Effect 24H ma jeszcze jedną zaletę – 24 godziny karencji. Oznacza to, że następnego dnia po opryskach można już bezpiecznie spożywać owoce czy warzywa, bawić się z dziećmi na placu czy wyjść z psem na spacer, gdyż specyfik ulenie biodegradacji. Idealnie sprawdzi się gdy z ugoru będzie miał powstać trawnik. Gdy potraktować podłoże Roundupem, trzeba odczekać 2 tygodnie zanim można będzie zasiać trawę. Po zastosowaniu Effect 24H już kolejnego dnia można usunąć pozostałości roślin i wysiać nasiona. Effect 24H jest również niezwykle skuteczny w walce z mchem.

Jest to Nowość na polskim rynku, ale bez wątpienia ma świetlaną przyszłość – i w 100% naturalną.

Zostaw komentarz

WITAMY W NASZYM SKLEPIE OGRODNICZYM

Czy wiesz, że w naszym asortymencie znadjduje się kilka tysięcy produktów?

Zaloguj przez Facebook

WITAMY W NASZYM SKLEPIE OGRODNICZYM

Czy wiesz, że w naszym asortymencie znadjduje się kilka tysięcy produktów?

Zarejestruj przez Facebook

WITAMY W NASZYM SKLEPIE OGRODNICZYM

Czy wiesz, że w naszym asortymencie znadjduje się kilka tysięcy produktów?

Wpisz email podany przy rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zmiany hasła.